Define Haberleri - Mdc Elektronik

Dedektor Ara
İçeriğe git

Ana menü:

Define Haberleri

Makaleler
Defineyi bulursam Türkiye kurtulur'

Bir ‘çatal ağaç dalı’nın verdiği ‘sinyallerden’ yola çıkan Hikmet Rençber, yaklaşık 150 bin lira harcayarak, Mersin’de define aramaya başladı. 
Güncelleme:16 Mart 2013 09:12 
İddiası da büyük: 3 bin yıllık kazanlar dolusu altın var, Türkiye’yi kurtarır... 

Mersin’de yer altında büyük bir hazine olduğuna inanan Hataylı madenci Hikmet Rençber (55), yedi ay önce kazı izni için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne başvurdu. Rençber’e, bir tepenin eteklerinde 100 metrekarelik alanı kazması için ruhsat verildi. Rençber, yaklaşık 150 bin liralık bir harcamayla, yetkililer gözetiminde kazıya başladı. Bölgede bir hazine olduğu yönünde rivayet olduğunu belirten Rençber, kullandığı ‘çatal ağaç dalı’ parçasının da bunu doğruladığını iddia etti. Yüzeye paralel tuttuğunda dalın belli bir bölgeye doğru eğildiğini, bunun madencilik dilinde ‘Maden rezervi var’ anlamına geldiğini savunan Rençber, “Bu enerjiyi yaklaşık 1.5 kilometreden aldım” dedi. 

‘TÜRKİYE BORÇLARINI ÖDER’ 
Özel cihazlarla yer altındaki hazineyi görüntülediğini de iddia eden Hikmet Rençber, şunları anlattı: “Buradan çıkacak her şey devlete verilecek. Ondan sonra da kıymet takdir komisyonu devreye girecek, hak ettiğimizi alacağız. Yerin 24 metre altında 2-3 metrekarelik odalardaki büyük kazanlarda, 3 bin yıl öncesine ait olduğunu sandığımız, altın paralar var. Tahminlerimize göre yerin altında Türkiye’nin tüm borçlarını ödeyecek servet yatıyor.” 

POLİS 24 SAAT NÖBET TUTUYOR 
Polis ekiplerinin 24 saat nöbet tuttuğu bölgede devam eden kazı çalışmalarını yakından görmek isteyen meraklı vatandaşlar da büyük heyecan yaşıyor. Kazı çevresine gelen vatandaşların bazıları da bölgede altın olduğunun yıllardır konuşulduğunu ancak bunun bir rivayet olarak kaldığını anlattı. (DHA) Kaynak :mynet 
Kayıp şehir bulundu 
Çiçekdağı'nda 2.yüzyıla ait Roma hamamı bulundu. Defineciler kazdı, muhtar ihbar etti, 'cehennemlik' ortaya çıktı. 
Güncelleme:17 Mayıs 2012 17:04 
Kırşehir’de 2. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen Roma hamamı bulundu. 

Çiçekdağı ilçesinin Büyükteflek köyünün Kale mevkisinde, yaklaşık 1,5 ay önce define avcılarının açtığı yerde tahrip edilmiş tuğla duvar kalıntıları olduğunu fark eden köy muhtarı Eyüp Baran, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bilgi verdi. 

Müdürlükte görevli teknik ekiplerin çalışması sonucu, kazı yapılan alanda çift katlı yapı bulunduğu, yapının alt katında hamam ocağı (cehennemlik) olduğu tespit edildi. 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Gökgül, kazı alanında gazetecilere yaptığı açıklamada, kaçak kazı yapıldığı belirlenen bölgenin sit alanı olduğunu, hamam kalıntıları tespit edilmesinden sonra kurtarma kazısı başlattıklarını bildirdi. 

Yaklaşık 1,5 aydır sürdürülen çalışmalarda hamam kalıntılarının gün yüzüne çıkarıldığını ifade eden Gökgül, şunları söyledi: ”İhbar neticesinde hamam kalıntılarının bulunduğunu öğrenince kurtarma kazısı için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan izin aldık. Teknik arkadaşlarımızın tecrübeleri ve gayretleriyle kısa sürede böyle bir eser ortaya çıktı. Bu hamam, burada büyük bir şehrin olduğuna, şehirde bir mabet bulunduğuna, şehirle ilintili daha büyük yapılar olabileceğine işaret ediyor. 2. yüzyıl Roma dönemine ait olduğunu tahmin ettiğimiz, hamam literatürde yer almayan ve bugüne kadar hiç kimse tarafından tespit edilmemiş bir yapı. Kazı çalışmasını sonuna kadar sürdüreceğiz.” Kazı alanında tuğla ve taştan yapılmış yaklaşık 2 metre yüksekliğinde duvarlar ortaya çıkarıldığını belirten Gökgül, iki katlı yapının alt katında ateş yakılan bölüm, üst katında mermer tekneler ve su giderleri bulunduğunu bildirdi. 

Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdürü Ömer Faruk Akyol da kazı çalışmalarında Türkiye’de ilk kez Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında eleman çalıştırıldığını belirtti. 

Kazı çalışmalarında İş-Kur’un belirlediği 8 personelin görev aldığını ifade eden Akyol, kazı alanında çalışan personel sayısının artırılacağını, proje kapsamında çalışanların ücret ve sigorta primlerinin İş-Kur tarafından ödendiğini söyledi.

Kaynak: MYNET 
Definecilerin kazdığı höyükten tarih çıktı 
Yozgat’da Roma dönemine ait olduğu sanılan 10’un üzerinde tarihi eser ile bir kadına ait olduğu tahmin edilen kemikler bulundu. 
Güncelleme:03 Temmuz 2012 23:21 
Yozgat’ın Sorgun İlçesine bağlı Bahadın Kasabası’nda definecilerin uğrak yeri haleni gelen Zeynel Höyüğünde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan kazılarda Roma dönemine ait olduğu sanılan 10’un üzerinde tarihi eser ile bir kadına ait olduğu tahmin edilen kemikler bulundu 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 25 Haziran’da başlayan kazılarda, Roma dönemine ait olduğu sanılan 10’un üzerinde tarihi eser ile bir kadına ait olduğu tahmin edilen kemikler bulundu. Bahadın Belediye Başkanı CHP’li Dilaver Özcan, belde sınırları içerisinde bulunan Zeynel Höyüğü’nün bakanlık tarafından öncelikle kazı yapılacak yerler arasına alındığını, 25 Haziran’da da kazıların başladığını bildirdi. 

Başkan Özcan, Zeynel Höyüğü’nün define arayanların adeta uğrak yeri olduğunu, geçtiğimiz yıllarda da burada definecilerin büyük bir çukur kazıp, tarihi eser aradıklarını dile getirerek şunlar ısöyledi: 

DAHA ÖNCE YAKALADIĞINIZ DEFİNECİYİZ 

"Defineciler, kalabalık bir grupla geldikleri bölgede büyük bir çukur kazmışlar. Ancak kazdıkları tünelde ortaya çıkan metan gazı nedeniyle zehirlenince, içlerinden biri jandarma karakolunu arayıp, yardım talebinde bulunurken, ’komutanım bizi kurtarın. Biz sizin daha önce yakaladığınız define arayanlarız. Yine Bahadın’da daha önce yakaladığınız yerdeyiz’ diye yardım istemişlerdi. Ben de o dokümanları toplayıp, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na götürdüm ve acilen burada açma yapılması talebinde bulundum. Bakanlığımız da bu durumu inceledi, gerekli ödeneği çıkararıp, burada kazı çalışmaları yapılmasına karar verdi. Haziran’ın 25’inde başlayan kazılarda bu gün çok önemli tarihi eserler çıkarıldı. Biz Bahadın Belediyesi olarak buradaki kazı çalışmalarının tamamen sonlandırılmasının ardından burayı turizme kazandırmak amacıyla proje hazırlayıp Sivas’a, Anıtlar Yüksek Kurulu’na başvuruda bulunacağız. Önümüzdeki yıllarda burası kasabamızın ziyarete açılan önemli tarihi yerlerinden biri olacak." 

ESERLER ROMA DÖNEMİNDEN OLDUĞU SANILIYOR 

Yozgat Etnoğrafya Müzesi Müdürü Hasan Şenyurt ise arkeolog Bahar Hasırcı başkanlığındaki kazı ekibinin arzu edilen amaca ulaştıklarını kaydetti. Şenyurt, bu büyüklükteki Tümülüslerde sadece bir mezar olacağını, çok daha büyüklerinde birden fazla mezar bulunacağını vurgularken şu bilgilere verdi: 

"Tümülüsün güney tarafından 10 metre ve yukarıdan aşağıya 6 metre derinliğinde bir galeri açıldı, 8 gün sonra mezara ulaştık. Dikine kazılan bir mezar, daha sonra ana kanal içerisinde bir lahit hazırlanmış. Kuzey yönüne doğru giden lahit içerisinde bir vazo, bir çanak, bir seramik, bayanlar tarafından saçlarına takıldığını sandığımız bir altın yaprak ile bunun teli, bayan saç iğnesi, boncuklar, kupa ayağı, bayanların kullandığı ayna, diş ve bir çok insan kemiği bulduk. Elde edilen bu bulgulardan bu mezarın bir prenses veya burada yaşayan kavimin en önemli kadınlarından birine ait olduğun söyleyebiliriz. Çıkarılan parçaların MÖ.30 yıllarına ait olduğunu sanıyoruz. En az 2 bin yıllık eserler bunlar. Kazılarımız 2 gün daha sürecek. Bu kazılarda şayet para da bulursak, o zaman hangi döneme ait olduğunu daha rahat söyleyebiliriz." 

DHA (Kaynak : MYNET) 
 
Mega Dedektör Merkezi 2016
İçeriğe dön | Ana menüye dön